ANA SAYFA Turkcell Teknoloji Emlak Otomobil Siyaset Ekonomi Enerji Turizm Gıda Yazarlar Diğer
 
Günün tüm haberleri Giriş sayfam yap Favorilere ekle Künye İletişim Sitene haber ekle RSS Kaynağı Ekonomi Gündemi Facebook'da
 
E-fatura kapsamına kimler giriyor?
E-fatura kapsamına kimler giriyor?
 
Maliye Bakanlığı kayıtdışı ile etkin mücadele edebilmek için kaçağın en fazla olduğu...
 
9.1.2013 - 14:13

akaryakıt ile sigara ve alkol sektörünü elektronik ortama taşıma kararı alınca 5-10 bin arasındaki mükellefin e-fatura ve e-defter tutması zorunlu hale geldi.

Maliye Bakanlığı, e-fatura ve e-defter uygulamalarının kapsamını genişletiyor. Dünya gazetesinden Ece Ceyhun'un haberine göre, e-fatura ve e-defter uygulamasının diğer mükelleflere de yaygınlaştırılacağını açıklayan Maliye Bakanlığı bunun için 2 kriter belirledi.


Kriterler 421 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe girdi. Tebliğ 14 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 2011 yılında madeni yağ lisansı olan bir akaryakıt firmasından ya da alkol, sigara, hatta kolalı ve gazlı içecek imalatçısı yada ithalatçısından herhangi bir mal alan mükellefler eylül ayı sonuna kadar başvuru işlemini tamamlayarak 31 Aralık 2013 tarihinden önce e-faturaya geçecek. Bu mükellefler ayrıca 2014 yılında da e-defter tutmaya başlayacak.

Akaryakıt alan tutacak

İlk kriter, madeni yağ lisansına sahip firmalardan alım yapan şirketlere ilişkin. Buna göre 2011 yılında brüt 25 milyon lira ve üzeri satış hasılatı yapan firmalar, madeni yağ lisansına sahip bir akaryakıt firmasından 2011 ve sonrası yıllarda bir depo yakıt almış dahi olsa artık e-fatura ve e-defter uygulamasına geçmek zorunda olacaklar.


Uzmanlar tebliğ ile "madeni yağ lisansı sahibi" firmadan sadece madeni yağ değil, herhangi bir mal alınsa dahi zorunluluk kapsamına girildiğine dikkat çekiyor.

Sigara veya alkol al şartı yok

İkinci kriter de yine aynı şekilde, 2011 yılında 10 milyon TL'den fazla satış hasılatı olan firmalar, eğer bir kolalı gazoz, sigara veya alkollü içecek imalatçısı ya da ithalatçısından 2011 yılında mal aldıysa artık e-fatura ve e-defter uygulamasına geçmek zorunda kalacak.


Uzmanlar burada da bu firmalardan sadece sigara veya alkollü içecek değil, herhangi bir mal alınsa dahi zorunluluk kapsamına girildiğini vurguluyor.

Kola ile mücadele başladı!

Maliye Bakanlığı'nın bunu yapmasındaki neden ise kayıtdışı ile mücadele olarak açıklandı. En fazla kaçağın akaryakıt ile sigara ve alkolde olduğunu gören Maliye Bakanlığı, kaçakçılıkla yoğun mücadele edebilmek amacıyla bu sektörleri elektronik ortama taşımak istedi.


Bu amaçla akaryakıt ile sigara ve alkolden alınan ÖTV başlığı altındaki bütün sektörler otomatik olarak takibe alınmış oldu. Kolalı ve gazlı içecek sektörü de alkol ve sigara başlığının altında yer aldığı için bu kapsama girdi.

Maliye'ye 5 binden fazla VIP müşteri

e-defter ve e-fatura uygulamasına şu anda 435 büyük mükellef ile 2 bin 715 kamu kurum ve kuruluşu tabi. Maliye Bakanlığı'nın hesaplamalarına göre bu tebliğle birlikte ilk etapta 5-10 bin arasında bir mükellefin daha bu yılın sonuna kadar e-fatura, gelecek yılın sonuna kadar da e-defter uygulamasının kapsamına girecek. Ayrıca kapsama giren mükelleflerin kendileri de süreç konusunda  Maliye Bakanlığı tarafından bilgilendirileceği öğrenildi.

Uzmanlar burada da bu firmalardan sadece sigara veya alkollü içecek değil, herhangi bir mal alınsa dahi zorunluluk kapsamına girildiğini vurgulayarak "E-fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılar artık birbirlerine e-fatura kesmek zorundalar. 2013 itibariyle kendi aralarında kağıt fatura düzenleyemeyecekler. Dolayısıyla binlerce firma bu sisteme zorunluluk kapsamında gireceği için, artık o firmalar kendi aralarında kağıt fatura düzenleyemeyecek. Elektronik fatura olarak düzenlenmesi gerektiği halde kağıt olarak düzenlenen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılacak" uyarısında bulundu. Bunun yanında uygulamaya dahil olmayanlara ise eskisi gibi kağıt düzenlemeye devam edecekler.

e-fatura ve e-defter zorunluluğu getirilen mükellef grupları

- Madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle asgari 25 milyon TL brüt satış hasılatına sahip mükellefler.

- Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları (tütün mamulleri, alkollü içecekler ve kolalı gazozlar) imal, inşa veya ithal edenler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle asgari 10 milyon TL brüt satış hasılatına sahip mükellefler.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Türk­Yunan ayrımı yapmadan kredi önerisi

Palandöken özelleştirme kapsamına alındı

Kredilerde ‘puan’lı dönem başlıyor
»  Erdem Başçı'ya ödülü neden verdi?
»  Kuyumculardan bankalara bayilik önerisi
»  Tahvil ihracı için 3 bankaya yetki
»  Şirketlere de kimlik numarası verilecek
»  Oda başkanları bir dönem seçilebilecek
»  İsviçre'deki Fransızlar da vergi verecek
»  Tüketici kredileri 194 milyar TL'yi aştı
»  ABD'de ''madeni para basalım'' tartışması
»  Türkiye'de 1 milyon taşeron çalışan var
»  Bankaların hizmet kârları 11 milyar lira
»  Olağan Genel Kurul 17 Ocak'ta
»  Parasını Malezya'ya yönlendiriyor
»  Sanayide tekstilin payı azaldı
»  2012'de TIR Karnesi sayısı geriledi
»  ''Manipülasyon'' tarifi değişti
»  2013 Yunanistan'da özelleştirme yılı
»  Ocak dönemi aylıkları açıklandı
»  Vizesiz girilebilen ülkeler
»  Şehitlik arazisi AVM'ye kiralanmış
»  Mini istihdampaketi için düğmeye basıldı
»  Son duruşma Washington’da
 
Çok Okunanlar
Yazarlar
 
Emin Çölaşan
Bir Zekeriya Öz vardı!
 
 
Hava Durumu
  Ankara
Pazartesi Salı Çarşamba
20 / 7 °C 20 / 8 °C 24 / 11 °C
Anket
 
 
 Editörün Seçtikleri
Turkcell Teknoloji
Kendi tabletini piyasaya sunacak

Galatasaray, Hintli firma HCL ME ile işbirliğine ...
Gıda
Çankırı'daki tesislerde üretim durdu

Türkiye’nin en büyük et üreticilerinden Aytaç, ...
Şirketler
Saks, Hudson’s Bay Company’ye satılıyor

ABD’li lüks hazır giyim mağazaları zinciri Saks, ...
Dünya
Sırada Babek var

İran medyasına göre Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ...
Spor
Trabzonspor Nijeryalı golcü ile anlaştı

Malouda ve Bosingwa’yı kadrosuna katan bordo-mavililer, ...
 
 
Turkcell Teknoloji  |   Emlak  |   Otomobil  |   Siyaset  |   Ekonomi  |   Enerji  |   Turizm  |   Gıda  |   Şirketler  |   Dünya  |   Gündem  |   Kitap  |   Sinema  |   Müzik  |   Sağlık  |   Spor  |   Magazin  |   Havacılık  |   Kültür Sanat  |   Künye  |   İletişim  |   Sitene haber ekle  |   RSS Kaynağı